I innlegget fra 18. januar skrev jeg om den lille gutten på sykehuset i Budapest som takket være Michael Jackson fikk en levertransplantasjon og dermed overlevde mot alle odds.
Helt siden jeg hørte denne historien for noen år siden, har jeg lurt på hvordan det gikk med gutten Bela Farkas. Jeg har lett og søkt og spurt venner i Ungarn, men ingen kunne fortelle meg noe om ham. I forrige uke kom det nytt. I et blad i Ungarn forteller Bela Farkas sin historie for første gang. Han har ikke villet la seg intervjue før.
Først ser vi bilder fra 1994 da Michael traff ham første gang og bestemte seg for å hjelpe. Den gang var det ikke mulig å gjøre en levertransplantasjon i Ungarn, og i utlandet var det veldig dyrt. Gutten var forlatt av sine foreldre og hadde tilbrakt mesteparten av sitt liv på sykehuset. Det lyktes altså å finne en lever og få ham til behandling.
Ikke lenge etter at han kom tilbake til Ungarn, kom Michael til Budapest på sin History tour, og da møttes de igjen. Da skal Bela Farkas ha sagt til Michael at han er som en far for ham. Michael svarte smilende: «Ja, da er du min sønn.»
Senere ble gutten adoptert bort og fikk en god oppvekst. Han forteller at Michael også betalte for hele behandlingsprosessen etterpå og fortsatte å sende ham kort og gaver til bursdag og til jul, og han sendte tegninger og bilder tilbake. Slik holdt de kontakt helt til Michael døde i juni 2009.
Bela Farkas er nå 24 år gammel, og han forteller at han er dypt takknemlig overfor Michael Jackson. Da han døde, gråt han som om han hadde mistet en far.
Nå har gutten selv blitt far til en sunn og sterk jente. Legene mente at han ikke ville leve lenger enn til han ble 18 år, men nå er han altså 24 og selv far.
Da fikk jeg endelig svar på mitt spørsmål om Bela Farkas liv etter levertransplantasjonen. Rørende historie.